Echipa noastră de Under 14, antrenată de Sergiu Popa, Horia Pascu și Andrei Bălan (preparator fizic), a bifat astăzi cea de-a treia victorie din cadrul Turneului Final al categoriei, organizat în aceste zile la Cluj-Napoca.

U-BT a dat piept cu Dan Dacian București, meciul fiind decis în sfertul al doilea. După un debut de joc echilibrat, sportivii noștri au preluat inițiativa și nu au cedat-o până la fluierul final.

  • Dan Dacian București - U-BT Cluj-Napoca 63-77 (20-18, 15-31, 9-13, 19-15)
    • Marcatori U-BT: Somăcescu 31 (16 rec., 8 int.), Cupșa 12 (4 rec., 1 p.d., 8 int.), Georgescu 10 (2 rec., 1 p.d., 1 int.), Bota 6 (5 rec., 1 p.d.), Ciortea 6 (2 rec., 1 p.d., 1 int.), Boldan 4 (2 rec., 1 int.), Nistor 3 (2 rec., 2 int.), Szentkuti 2 (2 rec., 2 p.d., 4 int.), Văleanu 2 (1 int.), Boboș 1 (2 rec., 1 int.), Moldovan-Trif (5 rec., 1 p.d., 2 int., 1 capac). A mai jucat Bodea. 

U-BT câștigă astfel Grupa 1 și va juca în semifinale cu BC CSU Sibiu, ocupanta locului secund în Grupa 2, în timp ce Dan Dacian va da piept cu CS Otopeni. 

Iată rezultatele de vineri, 31 mai: 

  • 10.00 CN Aurel Vlaicu București - CSU Sibiu 84-77
  • 12.00 CS Otopeni - Champions București-Craiova 118-27
  • 14.00 CSS4 Lumina București - LPS Târgu Mureș 87-41
  • 16.00 Dan Dacian București - U-BT Cluj-Napoca 63-77

CLASAMENT GRUPA 1:

  • Campionatul Național Under 14
  • Turneul Final, Grupa 1
# Echipa P W L F-A PTS
1 U-BT 1 Cluj U14 3 3 0 273-166 6
2 Dan Dacian București U14 3 2 1 260-151 5
3 C.S.Ș. 4 Lumina București U14 3 1 2 183-223 4
4 L.P.S. Târgu Mureș U14 3 0 3 122-298 3

CLASAMENT GRUPA 2:

  • Campionatul Național Under 14
  • Turneul Final, Grupa 2
# Echipa P W L F-A PTS
1 C.S. Otopeni U14 3 3 0 289-114 6
2 B.C. C.S.U. Sibiu U14 3 1 2 208-256 4
3 A.C.S. Champions București-Craiova U14 3 1 2 187-277 4
4 C.N. Aurel Vlaicu București U14 3 1 2 199-236 4

Programul penultimei zile, sâmbătă, 1 iunie:

  • 10.00 CSȘ 4 Lumina București - CN Aurel Vlaicu București (locurile 5-8) LIVE AICI
  • 12.00 Champions București-Craiova - LPS Târgu Mureș (locurile 5-8) LIVE AICI
  • 14.00 CS Otopeni - Dan Dacian București (semifinală) LIVE AICI
  • 16.00 U-BT Cluj-Napoca - BC CSU Sibiu (semifinală) LIVE AICI