Conform Federației Române de Baschet, au fost stabilite echipele calificate la Turneele Finale ale Campionatelor Naționale pe baza rezultatelor înregistrate până la suspendarea competițiilor. 

Astfel, pentru echipa noastră de Under 18, adversarii din ultimul act vor fi echipele bucureștene CSȘ 4, CSU Știința, CS Agronomia și CSA Steaua, alături de LPS Focșani, CSU Sibiu și LPS Bihorul CSM Oradea. 

Thumbnail

Echipa noastră, pregătită de Milorad Perović (antrenor principal), Răzvan Cenean și Alexandru Irimia (secunzi), este neînvinsă în acest sezon (detalii aici). Dintre echipele calificate la Turneul Final, sportivii noștri au întâlnit în această ediție de campionat formațiile CSȘ 4 București, CSU Știința București, LPS Focșani, CSU Sibiu și LPS Bihorul CSM Oradea. Așadar, singurele echipe necunoscute sunt CSA Steaua și Agronomia, ambele din capitală. 

Cu fiecare dintre echipele întâlnite deja, sportivii noștri au bifat câte o dublă victorie. 

Primii adversari întâlniți au fost bihorenii, cu care U-BT s-a confruntat în Faza 1, Grupa 1

 • ACS U-BT Cluj-Napoca - LPS Bihorul CSM Oradea 80:70
 • LPS Bihorul CSM Oradea - ACS U-BT Cluj-Napoca 52:67 

În Faza 2, baschetbaliștii noștri au întâlnit în Grupa A-A pe CSU Știința București, tot în sistem tur-retur:

 • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSU Știinta București 101:78
 • CSU Stiinta București - ACS U-BT Cluj-Napoca 77:86

În Faza Semifinală, echipa noastră a întâlnit celelalte trei adversare calificate alături de noi la Turneul Final, respectiv pe CSȘ 4 București și LPS Focșani de câte două ori, iar pe CSU Sibiu o singură dată.

Faza Semifinală, Grupa 1A

 • LPS Focșani - ACS U-BT Cluj-Napoca 60:69
 • CSS Nr 4 București - ACS U-BT Cluj-Napoca 50:85    
 • CSU Sibiu - ACS U-BT Cluj-Napoca 52:80
 • ACS U-BT Cluj-Napoca - LPS Focșani 81:68    
 • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSS Nr 4 București 77:48

Iată parcursul echipelor calificate, consemnat până la întreruperea campionatului:

 • U-BT Cluj-Napoca
  • Faza1: 6/0; Faza 2: 6/0; Faza Semifinală: 8/0; Total: 20/0
 • CS Agronomia București
  • Faza 1: 6/0; Faza 2: 6/0; Faza Semifinală: 3/3; Total: 15/3
 • LPS Bihorul CSM Oradea
  • Faza 1: 4/2; Faza 2: 6/0; Faza Semifinală: 5/1; Total: 15/3
 • LPS Focșani
  • Faza 1: 6/0; Faza 2: 4/2; Faza Semifinală: 4/3; Total: 14/5
 • CSA Steaua București
  • Faza 1: 6/0; Faza 2: 5/1; Faza Semifinală: 3/3; Total: 14/4
 • CSU Știința București
  • Faza 1: 6/0; Faza 2:3/3; Faza Semifinală: 5/1; Total: 14/4
 • CSU Sibiu
  • Faza 1: 6/0; Faza 2: 5/1; Faza Semifinală: 2/4; Total: 13/5
 • CSȘ 4 București
  • Faza 1: 3/3; Faza 2: 4/2; Faza Semifinală: 3/4; Total: 10/9

Observăm, așadar, că doar două echipe au simțit gustul înfrângerii în prima fază, respectiv LPS Bihorul CSM Oradea (4 victorii și 2 înfrângeri) și CSȘ 4 București (3/3). Totodată, după Faza a 2-a, doar două echipe mai aveau 0 în dreptul înfrângerilor, respectiv U-BT Cluj-Napoca și Agronomia, pentru ca Faza Semifinală să lase doar echipa noastră în această postură. 

Cele mai grele zile în Faza Semifinală le-au avut CSȘ 4 București și CSU Sibiu, cu câte 4 jocuri pierdute.

Lotul înscris de U-BT pentru categoria Under 18 îi cuprinde pe Dragoș Lucian Axinte, Balazs Marton Bencze, Răzvan Andrei Boboș, Paul Călugăreanu, Darius Sorin Coste, Modibo Diaby, Luca Bogdan Domocoș, Alexandru Cristian Drăgan, Marian Alexandru Duică, Ștefan Grasu, Toma Lungoci, Vlad Mihai Nistor, Horea Mihai Orban, Alexandru Ștefan Pașca, Anton Rotaru, Andrei Sfîrlea, Tudor Ștefan Somăcescu, Dan Sucală, Tudor Todea, Alexandru Turdean și David Zăpârțan.

Conform informațiilor disponibile la această oră, este posibil ca Turneul Final să se desfășoare în aer liber, din cauza restricțiilor cauzate de pandemia de coronavirus. Această ultimă fază este prevăzută să se dispute în luna august. Vom reveni cu detalii.